Site Loader

Prawo spadkowe zajmuje się między innymi sytuacjami odrzucenia lub przyjęcia spadku i jasno określa zasady postępowania w tym obszarze. Nawet dziedziczenie w linii prostej (na podstawie przyjętych ustaw) czy też na skutek zapisu w testamencie nie daje ostatecznej gwarancji prawa do spadku, ponieważ w chwili śmierci spadkodawcy (w momencie otwarcia spadku) otrzymujemy ten spadek warunkowo. Od tego wydarzenia spadkobierca ma określony czas ustawowy, by przyjąć lub odrzucić prawo do spadku. Odrzucenie może być powodowane różnymi przyczynami wśród których najczęstszą są długi spadkowe.

Jak to wygląda w praktyce?

Przyjęcie spadku odbywa się albo poprzez przedłożenie oświadczenia o przyjęciu spadku albo po upływie stosownego terminu, który rozpoczyna się w momencie poinformowania strony o możliwości otrzymania spadku. (https://adwokat-kaliszewski.pl/prawo-spadkowe/) Podobnie jak przy woli przyjęcia, kiedy spadkobierca nie chce nic dziedziczyć- powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Oba dokumenty można podpisać i złożyć w sądzie albo u notariusza.

Notariusz vs sąd

Jedna z różnic między składaniem oświadczeń w sądzie lub u notariusza polega na długości procedury. W pierwszym przypadku może ona zająć więcej czasu, podczas gdy w drugiej sytuacji trwa maksymalnie kilka godzin. Wizyta u notariusza to zatem bardzo wygodna forma, która zapewnia również pełne bezpieczeństwo prawne. Konieczny do przebiegu całej procedury jest akt zgonu spadkodawcy.

Ile jest czasu na odrzucenie lub przyjęcie spadku?

Aby przyjąć lub odrzucić spadek, spadkobierca ma 6 miesięcy. Początek tego okresu rozpoczyna się, gdy uzyska informację o powołaniu swojej osoby do uczestnictwa w spadku na skutek istniejącego testamentu lub zgodnie z obowiązującą ustawą. Gdyby w czasie tego półrocza nie wpłynął do sądu żaden wniosek, to uznaje się, że spadkobierca przyjmuje spadek. Jeśli nie chcemy dziedziczyć nic po zmarłym, lepiej zatem udać się do notariusza zamiast czekać na wyznaczenie terminu rozprawy, na której wniosek można by złożyć. Jeśli odbędzie się po sześciu miesiącach, nie będzie już możliwości odrzucenia go.

Artykuł przy współpracy: Adwokat Michał Kaliszewski

Autor publikacji; Albert Oacereda